Türk Hava Yolları 981 Kazası

Tarih: 3 Mart 1974 Pazar
Saat: 12.42
Kaza Konumu: Bois d’ Ermenonville
Hava Aracı Tipi: McDonnell Douglas DC-10-10
Operatör: Türk Hava Yolları (THY)
Uçak Kuyruk Numarası: TC-JAV
Uçak Seri Numarası: 46704/29
Uçuş Numarası: 981
Hava Aracının İlk Uçuşu: 1972
Kalkış Yapılan Havalimanı: Paris - Orly Havalimanı (ORY/LFPO), Fransa
İniş Yapılacak Havalimanı: Londra - Heathrow Havalimanı (LHR/EGLL), Birleşik Krallık
Uçaktaki Ekibin Sayısı: 11
Uçaktaki Yolcu Sayısı: 335
Toplam Ölüm Sayısı: 346
Toplam Hayatta Kalan Sayısı: 0
Kazanın Açıklanan Nedeni: Uçağın arka bagaj kapısındaki yapım hataları. Kargo kapısı yüksek kuvvetle kapatıldığından dolayı kilit mandalları eğilmiş ve basınca dayanıksız hale gelmiştir. Uçağın tasarım hatasının yapım aşamasında bilinmesine rağmen bu durumun gün yüzüne çıkartılmaması ve evraklara ‘kontrol uygulanmıştır’ ibaresinin yazılması.
Kazanın Özeti: Paris-Londra seferi yapan Mc Donnell Douglas DC-10 yolcu uçağıkalkış yapmadan önce uçağın kargo kapısı biraz zorlanmış ve aşırı güç kullanılarak kapatılmıştır. Uçak 11.000 feet’e ulaştığında ise kabinden patlama sesi gelmektedir. Patlamanın etkisiyle uçağın zemininde koca bir delik meydana gelir. Uçakta meydana gelen çökme hidrolik bağlantıları koparmıştır ve uçak, pilotların hakimiyetinden çıkmıştır. Panikleyen yolcuların çoğu öne doğru koştuklarından dolayı uçağın burnu aşağıya doğru düşmeye başlamıştır. Uçak yük kapısının düşük basınç sonucu patlaması nedeniyle Paris’in kuzeyindeki Ermenonville ormanına çakılmıştır. Enkazdan kurtulan olmamıştır. McDonnell Douglas kazası havacılık tarihinin en büyük 4 kazasından biri olarak bilinmektedir.
Kazanın Oluşmasını Engelleyebilecek Önlemler:

Uçağın rutin kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Uçakta herhangi bir arıza tespit edildiğinde uçağın seferleri iptal edilmeli ardından bakıma alınmalıdır.