Pilotaj Bölümü 

 1- Pilotaj bölümü nedir? 

✈ Pilotaj; sivil havacılık konusunda talep edilen ulusal ve küresel şartlara uygun halde eğitim almış pilotların yetiştirilmesini amaçlayan bir bölümdür.

 2- Pilotaj bölümünün gereksinimleri nelerdir? 

✈ Teorik ve pratik derslerin başarı ile tamamlanmasının ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından bir sınav gerçekleştirilir. Bu sınav adaylar tarafından başarı ile tamamlandıktan sonra (söz konusu sınavdan en az 75 almak gerekir) uygulamalı eğitim süreci başlar ve pilot adayları uçuşla tanışırlar. Uygulamalı eğitim sürecinde aday öğrenciler gündüz ağırlıklı olmak üzere uçuş eğitimi alırlar. Bu eğitimin bir kısmı da simülatör üzerinde gerçekleştirilir. Ayrıca pilot adayı öğrencileri komuta uçuşlarına pilot ve eğitmenler eşliğinde ikili uçuşa katılırlar. Bu eğitim de başarı ile tamamlandıktan sonra bu lisansı elde etme amacınıza göre lisansınıza işlenebilir.

024_dlm0220-1-813x1024.jpg

 3- Pilotluk lisansları nelerdir? 

✈ Hususi Uçuş Lisansı (PPL): Hobi ve eğlence amaçlı elde edilen lisans türüdür.

✈ Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı (ATPL): Havayolu nakliye pilotluğu için hususi pilotluk lisansı aldıktan sonra havayolu kurumlarının eğitimlerinin ardından verilen ATPL olarak da bilinen lisanstır.

Pilotaj bölümünün aşamalarını başarı ile geçen adaylara “pilot” unvanı verilir.

 4- Pilotluk taban puanı kaçtır? 

✈ Devlet üniversitesinde taban puan +500 puan üzerinde olup 2021 verilerine göre devlet üniversitesi için yaklaşık 6.000 sıralama gerektirmektedir. Özel üniversiteler için ise değişiklik gösterebilmektedir.

main-qimg-1a75e7de0c75c23e02bd540b82079a