Helios Airways 522 Kazası

Tarih: 14 Ağustos 2005 Pazar
Saat: 12.03
Kaza Konumu: Grammatikos’tan 2 km ilerde
Hava Aracı Tipi: Boeing 737-31S
Operatör: Helios Hava Yolları
Uçak Kuyruk Numarası: 5B-DBY
Uçak Seri Numarası: 29099/2982
Uçuş Numarası: 522
Hava Aracının İlk Uçuşu: 27.12.1997
Kalkış Yapılan Havalimanı: Larnaka Havalimanı (LCA-LCLK) / Kıbrıs
İniş Yapılacak Havalimanı: Athens-Eleftherios Venizelos International Airport (ATH-LGAV), Greece
Uçaktaki Ekibin Sayısı: 6
Uçaktaki Yolcu Sayısı: 115
Toplam Ölüm Sayısı: 121
Toplam Hayatta Kalan Sayısı: 0
Kazanın Açıklanan Nedeni: Uçakta basınç arızası nedeniyle bakıma giren uçağın kontrol esnasında teknisyenler tarafından otomatik olması gereken basınç sistemini manuel olarak unutmaları. Uyarıların tanımlanmaması ve uyarılan etkinleştirilme nedenlerinin ve tırmanışın devam etmesi. Hipoksi nedeniyle uçuş ekibinin yetersiz kalması, yakıtın ve motor alevinin tükenmesi.
Kazanın Özeti: Helios Hava Yollarına ait Boeing 737-300 tipi yolcu uçağı Larnaka Havalimanı’ndan Atina’ya havalanmaktadır. Uçağın tırmanışa geçmesinin ardından kalkış uyarı ikazı yayınlanmaya başlamıştır. Tırmanış esnasında emniyet kemerlerinin açılamaması sebebiyle kabin görevlileri pilotla iletişime geçememiştir. Hava trafik kontrolörlerinin terör saldırısı olabileceğini düşünerek yaptıkları yardım talebi üzerine, devreye giren Yunan Hava Kuvvetleri Helios uçağına yaklaşarak pilotla iletişim kurmaya çalışmışlardır ancak kabin basıncındaki düşüşten dolayı uçakta bulunan herkes (pilotlar da dahil) hipoksi geçirmiştir ve iletişim sağlanamamıştır. Bir süre sonra uçağın yakıtının bitmesiyle motorlar durmuş ve ardından uçak, Atina’nın kuzeyindeki dağlık bölgeye düşmüştür. Uçakta bulunan 121 kişinin tamamı hayatını kaybetmiştir.
Kazanın Oluşmasını Engelleyebilecek Önlemler:

- Kalite yönetimi ve güvenlik kültüründeki var olan eksiklikler kapatılmalıdır.
- Uçuş ekibi mürettebat yönetimi (CRM) ilkelerine önem verilmelidir.
- Basınç kaybı, yolcu oksijen maskelerinin açılması ve hava aracının tırmanışının devam etmesi durumunu ele alan kabin ekibine yönelik uluslararası çapta prosedürler olmalıdır.