Hava Lojistiği Bölümü 

 1- Hava Lojistiği Bölümü nedir? 

✈ Hava Lojistiği, gelişen lojistik sektöründe mal, bilgi ve insan kaynakları akışının stratejik yönetimi ve kontrolüne odaklı bir programdır. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Bu yılın içerisinde 40 günlük pratiğe dayalı staj zorunluluğu da söz konusudur.

✈ Hava lojistiği bölümünde asıl amaç hava taşımacılığını sağlayacak yetkin elemanların yetiştirilmesini sağlamaktır.

✈ Program, teorik bilgi ve beceri ile eğitimini tamamlamış, havacılık sektöründe günümüzde ve gelecek yıllarda yaşanacak değişimlere ve gelişmelere ayak uydurabilecek bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

 2- Hava Lojistiği Bölümü mezunları çalışma alanları; 

✈ Ön lisans programdan mezun olan öğrenciler, ‘Hava Lojistiği Teknikeri’ unvanını alarak havayolu işletmelerinin; planlama, pazarlama, malzeme yönetimi, envanter yönetimi, depo ve antrepolarda, dağıtım, taşımacılık, sigorta, gümrük hizmetleri, satın alma, müşteri hizmetleri, dış ticaret ve satış departmanlarında ve kargo şirketlerinin hava kargo bölümlerinde çalışma imkanına sahip olmaktadırlar.

 

✈ Havacılık sektörü haricinde bir kariyer tercih eden mezun öğrenciler ise; lojistik ve sanayi alanlarında çalışabilmektedirler.

hava.jpg

 3- Maaşlar ile ilgili olarak; 

✈ Hava Lojistiği mezunlarının maaşları ortalama 4000-4500 TL civarındadır. Çalışılan yere göre maaş değişkenlik gösterebilir. Mezunlar devlet kurumlarında çalışmadığı için net bir maaştan bahsetmek mümkün değildir.

 4- Mezunların DGS ile geçebilecekleri bölümler; 

✈ Bu bölümü tercih edecek üniversite öğrencisi adayları ise TYT puan türünden (vakıf üniversiteleri için) tercih yapabilmektedirler. Hava Lojistiği bölümünden mezun olanlar ise, DGS Puan türünden (sözel, eşit ağırlık ve sayısal) yeterli puanı alması halinde bu bölümleri tercih edebilirler.

  • Havacılık Yönetimi

  • Lojistik

  • Lojistik ve Taşımacılık

  • Lojistik Yönetimi

  • Ulaştırma ve Lojistik

  • Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık

  • Uluslararası Lojistik Yönetimi

  • Uluslararası Ticaret ve Lojistik

 

cj8oqm9jg00jkkvqp97qtfp0s-transportation