Ethiopian Airlines 302 Kazası

Tarih: 10 Mart 2019, Pazar
Saat: 08.44
Kaza Konumu: Addis Ababa-Bole Airport’un 50 km Güney Doğusu
Hava Aracı Tipi: Boeing 737 Max 8
Operatör: Ethiopian Airlines
Uçak Kuyruk Numarası: ET-AVJ
Uçak Seri Numarası: 62450 / 7243
Uçuş Numarası: ET302
Hava Aracının İlk Uçuşu: 30 Ekim 2018 (4 Ay)
Kalkış Yapılan Havalimanı: Addis Ababa-Bole Airport, Ethiopia
İniş Yapılacak Havalimanı: Nairobi-Jomo Kenyatta International Airport, Kenya
Uçaktaki Ekibin Sayısı: 8
Uçaktaki Yolcu Sayısı: 149
Toplam Ölüm Sayısı: 157
Toplam Hayatta Kalan Sayısı: 0
Kazanın Açıklanan Nedeni: Kontrol Kaybı
Kazanın Özeti: Addis Ababa-Bole Havalimanı’ndan havalanan ve genç bir uçak olan Boeing 737 Max 8 uçağı kalkışını tamamladıktan kısa bir süre sonra uçağın pilotları, MCAS (The Maneuvering Characteristics Augmentation System) sisteminin uçağı burun aşağı yönlendirdiğini farketti. Hızlı bir şekilde irtifa kaybetmeye başlayan uçak, GPWS (Ground Proximity Warning System) uyarısı vererek zemine yaklaşıldığını belirtmiştir. Uçağın aşağı yönlü dalış yapmasını ve MCAS sisteminin yaptığı olumsuz etkiyi durdurmak için pilotlar Electrical Trim Tab System’i kapatarak uçağın dalış yapmasını engellemişlerdi. Ancak pilotlar, irtifa kaybetme sorununa o kadar odaklanmıştılar ki uçağın motorlarının tam güçte çalıştığını fark edememişlerdi. Aşırı hız, uçağın Overspeed Warning uyarısı vermesine ve kontrol kaybına sebep olarak uçağın yan yatmaya başlamasına sebep olmuştur. Pilotlar tüm çabalarına rağmen uçağı kontrol altına alamadıkları için Trim Tab System’i tekrar açarak kontrolü kazanmayı planladılar. Ancak tekrardan açılan sistem, MCAS’ında tekrardan etkisini göstermesine sebep oldu ve uçak tekrardan hızlı bir şekilde dalışa geçti. 500 Knot hıza ulaşan uçak yere çakıldı ve bu kazada kurtulan olmadı. Bu kaza Ethiopian Airlines’ın en büyük kazası olarak tarihe geçmiştir.

Kazanın Ardından Alınan Önlemler:
- Dünya çapında neredeyse tüm havayolu şirketleri Boeing 737 Max 8 uçak siparişlerini geri çekti veya uçuşlardan aldı.
- Boeing şirketi, MCAS sistemi üzerinde çalışmalar yaparak sorunun yazılım kaynaklı olduğunu teşhis etti ve güncelleştirildi.
- Güncellenen MCAS sistemi, pilotların komutu olmadan otomatik olarak tekrardan devreye girmeyecek şekilde ayarlandı.
- Boeing 737 Max 8 uçak tipi ile kaza yapan havayolu şirketlerine Boeing tarafından destek fonu verildi. Böylece havayolu şirketleri, kendilerini hızlıca toparlayabildi.
- MCAS’a yapılan güncelleme ve Boeing şirketinden gelen açıklamalar ile havayolu şirketleri Boeing 737 Max 8 uçağını tekrar seferlerinde kullanmaya başladı.