American International Airways 808 Kazası

Tarih: 18 Ağustos 1993 Çarşamba
Saat: 16.56
Uçağın Türü: McDonnell Douglas DC-8-61
Operatör: Connie Kalitta Services
Kayıt: N814CK
MSN: 46127/510
İlk Uçuş: 1969
Toplam Uçuş Saati: 43947
Uçuş Sayısı: 18829
Motorlar: 4 Pratt & Whitney JT3D-3B (Q)
Mürettebat: 3
Yolcular: 0
Toplam Ölüm Sayısı: 0
Toplam Yaralı: 3
Uçak Hasarı: Onarılamayacak Biçimde Hasarlı
Yer: Guantanamo NAS (NBW) ( Küba)
Aşama: Yaklaşma (APR)
Uçuş Tipi: Kargo
Kalkış: Norfolk NAS Chambers, VA (NGU/KNGU), Amerika Birleşik Devletleri
Varış: Guantanamo NAS (NBW/MUGM), Küba
Uçuş Numarası: 808
Kazanın Özeti: Amerikan Uluslararası Havayolları (AIA) Uçuş 808, Amerikan Uluslararası Havayolları (şimdi Kalitta Air) tarafından 18 Ağustos 1993'te Küba'daki Guantanamo Körfezi Deniz Üssü'ndeki Leeward Point Field'a inmeye çalışırken düşen bir kargo uçuşuydu. Uçaktaki 3 mürettebatın tümü ağır yaralı olarak kurtuldu.
Kazanın Muhtemel Nedenleri: Yorgunluğun etkileri nedeniyle kaptanın ve uçuş ekibinin muhakeme, karar verme ve uçuş yeteneklerinin bozulması. Kaptanın iniş koşullarını gerektiği gibi değerlendirememesi ve son yaklaşmaya doğru manevra yaparken uçağa ilişkin ihtiyatlı durumsal farkındalığı sürdürmesi, başarısızlığı hava hızı kaybını önlemek ve dik yatış dönüşündeyken stall'ı önlemek ve stall'dan çıkmak için ani önlemi yerine getirememesi.
Alınabilecek Önlemler:
- Yorgunluk ve uyku sorunlarına ilişkin en son araştırmaların sonuçlarını içermelerini sağlamak için federal havacılık düzenlemelerinin uçuş/görev süresi sınırlamalarının gözden geçirilmesini ve geliştirilmesini hızlandırılmalıdır.
- AIA Eğitim Programı, tüm pilotların FAA Tavsiye Genel Yönetmeliği 120-51A'daki yönergelere uygun ekip kaynak yönetimi (CRM) eğitimi almasını sağlamak için revize edilmelidir.