Air Midwest 5481 Kazası

Tarih: 8 Ocak 2003 Çarşamba
Saat: 08.49
Uçak Türü: Beechcraft 1900D
Operatör: Air Midwest
Hizmetine Sunulan Firma: US Airways Express
Kayıt: N233YV
MSN: UE-233
İlk Uçuş: 1996
Toplam Uçuş Süresi: 15003
Toplam Uçuş Sayısı: 21332
Motorlar: 2 Pratt & Whitney Kanada PT6A-67D
Mürettebat: 2
Yolcular: 19
Toplam Kişi Sayısı: 21
Toplam Kayıp: 21
Uçak Durumu: Tamir Edilemeyecek Şekilde Hasarlı
Yer: Charlotte-Douglas Uluslararası Havalimanı, NC (CLT) (Amerika Birleşik Devletleri)
Kaza Yeri Yüksekliği: 228 m (748 fit) AMSL
Aşama: Kalkış (TOF)
Uçuşun Niteliği: Yurtiçi Tarifeli Yolcu Taşımacılığı
Kalkış: Charlotte-Douglas Uluslararası Havaalanı, NC (CLT/KCLT), Amerika Birleşik Devletleri
Varış: Greenville-Spartanburg Havaalanı, SC (GSP/KGSP), Amerika Birleşik Devletleri
Uçuş Numarası: 5481
Kazanın Özeti: Air Midwest Uçuş 5481 (US Airways Express Uçuş 5481 olarak faaliyet gösteriyor) Kuzey Karolina'daki Charlotte Douglas Uluslararası Havaalanı'ndan Güney Karolina'daki Greenville – Spartanburg Uluslararası Havalimanı rotasına doğru giden tarifeli bir yolcu uçuşuydu. 8 Ocak 2003 sabahı, Beechcraft 1900D model uçak Charlotte Douglas Uluslararası Havalimanı'ndan ayrılırken “Stall” yaşadı ve bir uçak hangarına çarptı. Uçaktaki 19 yolcu ve 2 mürettebatın hepsini öldüren bu kaza yerdeki bir kişiyi de ağır bir şekilde yaraladı.
Kazanın Muhtemel Nedenleri: Kalkış sırasında uçağın eğim kontrolünü kaybetmesi; eğim kontrolünün kaybı, uçağın kuyruk ağırlık merkezi ile birleşen kalkış kontrol sisteminin yanlış donatılmasından kaynaklanmış olabilir. Air Midwest'in Huntington, Batı Virjinya bakım istasyonunda gerçekleştirilen işlerle ilgili gözetim eksikliğini de bu nedenlerin içine katabiliriz. Ayrıca Raytheon Aerospace kalite güvence denetçisinin kalkış sisteminin hatalı donanımını tespit edememesi de nedenler arasına eklememiz mümkün.
Alınabilecek Önlemler:
- Eğitimin şirketin Bakım Prosedürleri El Kitabı ve Bakım Eğitimi El Kitabı uyarınca uygun şekilde gerçekleştirildiğini doğrulamak için Air Midwest uçaklarında hâlihazırda bakım yapan personelin eğitim kayıtları denetlenmeli.
- Bölgesel, mevsimsel, demografik, uçak ve taşıyıcılar arasındaki rota trendlerinin geçerli olduğundan emin olmak için hava taşıyıcısı ağırlık ve denge verilerini periyodik olarak gözden geçirmek için bir program oluşturun.